Meke Gölü

Bir çok manzara fotoğrafçısı gibi Meke Gölü’nü fotoğraflamak istemişimdir. Meke Krater Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde, sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan bir doğa harikasıdır. Konya ile Ereğli arasında bir yer olduğu için, İstanbul’dan sadece bu yolculuk için özel bir rota belirlemek gerekiyordu. Biraz harita yardımıyla, biraz da sorarak Meke Gölü’nü buldum. Korktuğum olmuştu ve maalesef gölün suyu oldukça azalmıştı.

MekeGölü_2

Yaz aylarında yeterli yağış almadığı için kuruyan, bazı bölgeleri de bataklık haline gelen Meke Gölü’nün imdadına kışın yağan yoğun kar yağışı yetişirmiş. Yağan bahar yağmurları ve eriyen karlarla birlikte gölün su seviyesi yükselirmiş. ‘Dünyanın nazar boncuğu’ olarak nitelendirilen göl , kendisini besleyen yeraltı sularının çiftçilerce tarımda kullanılması ve çevresinin korunmaması nedeniyle tamamen kuruma tehlikesini atlatmış. Eski bol su barındırdığı dönemlerin yaz aylarında flamingoları ağırlayan Meke Gölü’nün bir benzeri ise yalnızca Kanada’da bulunuyor. Fakat susuzluk ile bir çok güzelliğini yitiren göl, flamingo sürülerinin başka sulak alanlara gitmesiyle bir güzelliğini daha kaybetmiş.

400 milyon yıl önce ( Pleistosen çağda) volkanik patlama sonucu oluşan krater ( piroklastik koni), zamanla suyla dolarak göle dönüşmüş ve daha sonra, günümüzden 9000 yıl önce ikinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuş, zamanla o da suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüştür.

Meke Gölü deniz seviyesinden 981 m yüksekliktekidir. Ana Meke’nin ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 m yükseklikte olan volkan konisindeki göl 25 m derinliktedir ve suyu tuzludur.

Adayı oluşturan volkanik kütlenin yapısı, en şiddetli yağmurları bile hemen emecek yeteneğe sahiptir. Meke’nin biçiminin binyıllardır bozulmamasının nedeni de budur.

Artık yolu da öğrendiğime göre, suyu daha bol iken veya kar altındaki manzarasını da çekebilmek için daha birkaç defa daha geleceğime kendi kendime söz verdim.

IMG_0598

Tagged with: